Najczęstszą przyczyną wizyt w gabinetach stomatologicznych jest powstawanie ubytków w zębach, które wymagają niezwłocznego leczenia. W zależności od stadia rozwoju choroby szkliwa pacjent poddawany jest różnym metodom leczenia. To stomatolog powinien określić, na jakie niebezpieczeństwo został narażony ząb, a także czy koniecznie będzie założenie plomby. Czy jest możliwe, by uniknąć chorób zębów, a także czy każde leczenie ubytków jest bolesne?

Przyczyny powstawania ubytków

Główną przyczyną powstawania ubytków jest próchnica zębów. Tworzy się ona w wyniku rozkładania cukru przez bakterie na powierzchni uzębienia. Powstające w ten sposób kwasy organiczne powodują ubytki w zębach, w wyniku których pacjent może odczuwać nieprzyjemny ból. Inną przyczyną, przez którą tworzy się ubytek w zębie jest nieregularne stawianie się na wizyty w gabinetach stomatologicznych. Niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę, że przyczyny powstawania chorób zębów można zahamować, a samo leczenie zębów jest o wiele mniej uciążliwe w początkowych stadiach powstawania ubytków.

Skuteczne leczenie

W zależności od wielkości zmian chorobowych dentysta podejmuje się określonej metody leczenia. Najczęściej odbudowa zęba obejmuje staranne opracowanie jego powierzchni, usunięcie zmian chorobowych, a następnie wypełnienie zęba. W tym celu przygotowana przez dentystę plomba ląduje na chorej powierzchni i powstrzymuje dalsze rozprzestrzenianie się ubytków. W przypadku poważniejszych zmian konieczna może okazać się rekonstrukcja zęba, która jest czasochłonnym zabiegiem.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...